رابط کاربری و تجربه کاربری

وب سایت بد اخلاق

بله درست شنیدید وب سایت بد اخلاق هم وجود داره. وب سایتی که ui ,ux مناسبی نداشته باشه وب سایت بد اخلاق نام داره. بقول اقای نیلسون: “یک سایت با طراحی بد شبیه یک فروشنده بد اخلاق است”. یک فروشنده بد اخلاق هیچ کمکی به مشتریان نمیکنه و فروش یک کسب و کار را پایین می آورد.

فروشنده بد اخلاق کیه ؟

یک فروشنده بد اخلاق شخصی است که حاضر به دادن اطلاعات به مشتری نیست. اگه از او بپرسید فلان محصول کجاست و یا مشخصات محصولی را درخواست کنید جوری رفتار می کند که انگار به او توهین کردید. یک وب سایت بداخلاق نیز به همین صورت عمل می کنه عدم ارائه اطلاعات صحیح به کاربر منجر به ترک او از سایت میشه

راه حل: اطلاعات ضروری برای کاربر را در دسترس قرار بدید بطوریکه در کمتر از 4 ثانیه به اطلاعات مورد نظر در صفحه دسترسی پیدا کنه. اطلاعات رو طبقه بندی کنید و در وب سایت بطور واضح نمایش بدید.

شلوغی اطلاعات

مغازه ای شلوغ را در نظر بگیرید با فروشنده ای کلافه و بی حوصله، همه چیز را روی هم انباشته در معرض دید گذاشته تا مبادا مشتری از او سئوالی بپرسد. شلوغی اطلاعات در یک وب سایت نیز مانند این عمل می کند و مشتری را از جستجو در سایت خسته میکنه و منجر به ترک او از سایت میشه.

راه حل: طراحی کاربر پسند یک وب سایت نقش زیادی در یافتن سریع اطلاعات مورد نیاز کاربر داره. سعی کنید اطلاعات را در دسته بندیهای واضح و در دسترس قرار بدید و از تصاویر مرتبط برای نمایش بهتر آنان ها استفاده کنید.

تاثیر راهبری بد

بارها شده به فروشگاهی رفتید که برای گشت و گذار در آن و پیدا کردن محصولی خاص سردرگم شدید. یک وب سایت که ناوبری بدی داره مثل این فروشگاهه . کاربر به علت عدم وجود راهنما و منوهای راهبر در وب سایت مورد نظر سردرگم شده و در نهایت اونو ترک می کنه.

راه حل: با ایجاد یک نقشه سایت خوب و طراحی یک استراتژی ux مناسب، نسبت به ایجاد یک تجربه کاربری راضی کننده اقدام نمایید. ایجاد منوها و طبقه بندی موضوعی آنها نقش زیادی در راهبری کاربر ایفا می کنه.

حالا به عنوان یک کاربر و نه یک طراح سایت، به وب سایت خود مراجعه نمایید و با توجه به مسائل که الان مطرح کردم سایت خودتون رو بررسی کنید که آیا به راحتی می تونید اطلاعات مورد نظر خود رو پیدا کنید.
آیا اطلاعات شما به خوبی دسته بندی شده اند؟ آیا شما به عنوان کاربر از شلوغی و درهم برهم بودن اطلاعات رنج می برید و برای گشت و گذار در سایت با مشکل مواجه اید صادقانه به بررسیش بپردازید و در حل مشکلات از طراح سایت خودتون کمک بگیرید
تا یک وب سایت خوش اخلاق داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 + یازده =

فهرست