طراحی سایت

دامنه چیست ؟

دامنه یا دامین (به انگلیسی domain)، همان آدرس اینترنتی است. بله! همان آدرس‌هایی که برای باز کردن یک سایت در مرورگر وارد می‌کنید. برای مثال، آدرس اینترنتی سایت گوگل، google.com است و آدرس اینترنتی سایت ما هم http://fanniweb.com

زمانی که شما قصد دارید مستقیماً به یک سایت وارد شوید، دامنه یا همان آدرس اینترنتی آن سایت را در نوار بالای مرورگر خود وارد می‌کنید. در تصویر زیر می‌توانید ما دقیقاً بخشی که دامنه نمایش داده می‌شود را برای شما مشخص کرده‌ایم.

دامنه‌ها شامل دو بخش اصلی هستند

  1. نام دامنه: این اسمی است که شما برای سایت خودتان انتخاب می‌کنید. برای انتخاب اسم، شما هیچ محدودیتی ندارید. انتخاب اسم دامنه مثل نام کاربری اینستاگرام و تلگرام می باشد مثلا نمیتوانید در نام دامنه از فاصله استفاده کنید به جای فاصله شما می‌توانید کلمات را با خط فاصله (–) از هم جدا کنید.
  2. پسوند: در اینترنت پسوندهای بسیار متنوعی برای ثبت دامنه وجود دارند. هر کدام از این پسوندها، معنایی به خصوص دارند. مثلا

ir : مخفف iran (کشور ایران) است

com : مخفف Company (شرکت) یا Commercial (تجاری) است

org : مخفف Organizations (سازمان) است

هر دامنه‌ ای، منحصر به فرد است

دامنه‌ها منحصر به فرد (اختصاصی )هستند. برای مثال، همین آدرس http://fanniweb.com به نام ما ثبت شده است و بنابراین ما صاحب آن محسوب می‌شویم. پس هیچ شخص دیگری نمی‌توان این ترکیب مشخص را به نام خود ثبت کند. با این حال شاید یک آدرس مثل fanniweb..orgخالی باشد و امکان ثبت آن وجود داشته باشد.

دامنه‌ها به صورت سالیانه خریداری می‌شوند

خرید دامنه به صورت سالیانه است. این یعنی زمانی که شما یک دامنه را ثبت می‌کنید برای مدت زمان مشخصی این کار را انجام می‌دهید. یعنی مثلاً برای 1 سال یا چند سال آن را خواهید داشت و پس از گذشت این دوره، اگر دوباره ان را تمدید نکنید، دیگران می‌توانند این دامنه را برای خود ثبت کنند.

شما برای ساخت سایت، به هاست (میزبان) هم نیاز دارید

توجه داشته باشید که داشتن یک دامنه به تنهایی برای شما کافی نیست. چرا که دامنه فقط آدرس اینترنتی شما را مشخص می‌کند. شما برای آنکه یک سایت داشته باشید، علاوه بر دامنه به یک فضا نیاز دارید که اطلاعات سایت شما مثل (کد ها ، فایل ها ووو ) در آن ذخیره شود. به این فضا اصطلاحا هاست (که در فارسی به معنای میزبان است) گفته می‌شود.

 URL چیست و چه تفاوتی با دامنه دارد؟

دامنه یا دامین در واقع آدرس صفحه اصلی وب سایت شما هستند و هیچ کاراکتر و علامت اضافی در انتهای پسوند آن قرار نمی گیرد. اما URL به تمام مشتقات یک نام دامنه گفته می شود.

به عنوان مثال http://fanniweb.com نام دامنه وب سایت پرتال است وبقیۀ صفحات سایت ما دارای آدرس URL ای مانند https://fanniweb.com/blog  هستند. در نهایت باید این را بدانید که هر صفحه اینترنتی دارای یک آدرس است. صفحه اصلی یک وب‌سایت فقط خود دامنه است و صفحات دیگر آن، هر کدام دارای یک URL منحصر به فرد هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

7 + 12 =

فهرست